Olej silnikowy – co to?

Olej silnikowy to gęsta, czarna ciecz, która smaruje i chłodzi silniki spalinowe. Ciecz ta składa się z syntetycznych lub naturalnych węglowodorów w postaci długołańcuchowych cząsteczek. W początkach istnienia silników spalinowych olej silnikowy był używany głównie do smarowania przekładni. Obecnie olej silnikowy pełni kilka istotnych funkcji:

Oleje silnikowe spełniające specyfikacje American Petroleum Institute (API) dzielą się tylko na dwie kategorie: konwencjonalne i syntetyczne. Podczas gdy wszystkie oleje silnikowe mają na celu ochronę silników przed zużyciem, konwencjonalny olej silnikowy składa się głównie z naturalnie występujących węglowodorów pochodzących z ropy naftowej i gazu ziemnego. Cząsteczki te są duże i złożone – znacznie większe niż cząsteczki występujące w olejach syntetycznych. W rezultacie konwencjonalny olej silnikowy nie płynie w niskich temperaturach tak łatwo jak olej syntetyczny.

Oleje syntetyczne zostały opracowane, aby poprawić tę wadę olejów konwencjonalnych poprzez stworzenie bardziej jednolitych cząsteczek, które umożliwiają lepszy przepływ w niskich temperaturach. Oleje syntetyczne są zazwyczaj wytwarzane ze źródeł innych niż ropa naftowa, takich jak węgiel i ciecze gazu ziemnego, chociaż istnieją obecnie takie, które wykorzystują dinozaury i algi jako surowce! Więcej informacji na temat motoryzacji znajdziesz na sstronie https://tuningster.pl/ .