Wszystko, co należy wiedzieć o masturbacji

Masturbacja uznawana jest za temat tabu, a jednak dotyczy ona dużej ilości mężczyzn i kobiet w bardzo różnym wieku. Od wieków uznawano ją za grzech, jednak pozwala na rozładowanie napięcia seksualnego przez osoby w różnym wieku. Znacznie częściej masturbują się mężczyźni, szczególnie jeśli nie znajdują się oni w stałym związku. Warto wiedzieć nieco więcej o masturbacji, a także o korzyściach i zagrożeniach, które są z nią związane.

Dlaczego dochodzi do masturbacji?

Akt masturbacji ma na celu osiągnięcie satysfakcji seksualnej i rozładowanie napięcia bez udziału innej osoby. Zazwyczaj dochodzi do niej w przypadku abstynencji seksualnej związanej z brakiem partnera lub z okresową niemożnością uprawiania seksu. Masturbacja pojawia się również u osób, które nie są zadowolone ze swojego pożycia czy po prostu w okresie odczuwania wzmożonego napięcia seksualnego, które może być np. indywidualną reakcją na stres. Masturbacja prowadzi do takiego samego zaspokojenia jak stosunek, jednak brakuje w niej bliskości drugiej osoby.

Jak masturbują się mężczyźni?

W masturbacji właściwie wszelkie metody osiągania przyjemności są dozwolone. Najczęstszą formą onanizowania się stymulacja penisa za pomocą własnej ręki, wykonując ruchy góra – dół, przypominające te same, które są wykonywane podczas stosunku. Masturbacja może mieć również formę pocierania czy głaskania prącia, niektórzy mężczyźni dla polepszenia swoich doznań dokonują masturbacji przy wykorzystaniu nakładek wibrujących na penisa, sztucznej pochwy czy gumowych lalek. Zastosowanie lubrykantów pozwala na spotęgowanie wrażeń. Tego typu akcesoria można kupić w sex shopie, są one wykonane z bezpiecznych materiałów i łatwe do utrzymania w czystości. Takie gadżety chociaż w niewielkim stopniu mogą zastąpić seks z drugą osobą.

Seksomnia, czyli masturbacja przez sen

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn pojawia się seksomnia, czyli masturbacja w śnie. Aktywność ta pojawia się w fazie snu NREM i może charakteryzować się osiągnięciem orgazmu na skutek sennych marzeń poprzez dotykanie narządów płciowych. Podczas zjawiska możliwe jest wykonywanie ruchów przypominających zbliżenie, a nawet miłosne wyznania. Epizody seksomnii mogą się powtarzać – charakterystyczne jest to, że po przebudzeniu osoba doznająca orgazmu ma jedynie mgliste wspomnienia całej sytuacji lub wręcz jej nie pamięta. Przyczyna masturbacji przez sen nie jest znana – zauważono, że częściej pojawia się ona u osób nadużywających alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Korzyści płynące z masturbacji

Masturbacja to nie tylko samo zło – niesie ze sobą całkiem dużo plusów. Podczas masturbacji można nauczyć się swojego ciała oraz dawkowania przyjemności – jest to bardzo dobry wstęp do aktywnego życia seksualnego. Rozładowanie napięcia ułatwia zasypianie, ma działanie przeciwbólowe i wyzwala produkcję endorfin, które poprawiają samopoczucie. Regularna masturbacja u mężczyzn korzystnie wpływa na jakość nasienia oraz żywotność plemników. Każdy orgazm stymuluje produkcję leukocytów, które poprawiają odporność organizmu.

Masturbacja – zagrożenia

Oczywiście nie można traktować masturbacji jako złotego środka na wszystkie problemy. Zbyt częste masturbowanie się może prowadzić do zaburzeń seksualnych takich jak niemożność osiągania satysfakcji z normalnego zbliżenia. Warto również podkreślić, że masturbacja może uzależniać – są to skrajne przypadki uzależnienia od seksu. Intensywna masturbacja może wiązać się z urazem członka, a nawet jego złamaniem, dlatego też warto znać umiar w zapewnianiu sobie przyjemności.

Leave a Reply

Your email address will not be published