W jakim wieku mogą pojawić się problemy z erekcją?

Sprawność seksualna mężczyzn jeszcze do niedawna była tematem tabu. Panowie, których dotknęły zaburzenia wzwodu, wstydzili się mówić o swojej przypadłości. Warto wiedzieć, że tego rodzaju problemy nie dotykają wyłącznie starszych mężczyzn. Coraz szybsze tempo życia sprawia, że z zaburzeniami erekcji zmagają się również mężczyźni bardzo młodzi.

Wiek to nie wszystko

Największe możliwości seksualne mężczyźni mają do około 30. roku życia. W tym wieku stężenie testosteronu w męskim organizmie jest najwyższe. Im mężczyzna jest bliżej 40 roku życia, tym produkcja męskiego hormonu płciowego jest coraz mniejsza. Wówczas najwięcej mężczyzn obserwuje u siebie znacznie mniejszą niż wcześniej erekcję. Spadek sprawności seksualnej wraz z wiekiem nie jest jednak powszechnie obowiązującą regułą. Jest bardzo wielu mężczyzn po 60-tce, którzy mają bardzo dobrą sprawność seksualną i nie borykają się z żadnymi zaburzeniami w sferze seksualnej. Z czego to wynika? Jest to spowodowane tym, iż sprawność seksualna mężczyzn zależy od wielu zróżnicowanych czynników. Wiek jest tylko jednym z elementów, który ma wpływ na tę kwestię.

Co oprócz wieku wpływa na sprawność seksualną mężczyzny?

O sprawności seksualnej mężczyzny decyduje nie tylko jego wiek. Do najważniejszych czynników decydujących o możliwościach seksualnych zalicza się nawyki żywieniowe, stosowanie używek, styl życia oraz choroby i zażywane leki. Zdecydowanie bardziej na problemy z erekcją są narażeni mężczyźni palący papierosy, nadużywający alkoholu, spożywający dużo fast foodów i słodyczy, chorujący na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby i nerek. Ci panowie, którzy sporo ćwiczą oraz zdrowo się odżywiają, są statystycznie zdecydowanie bardziej sprawni. Jeśli czynniki te pojawiają się w życiu mężczyzny stosunkowo wcześnie oraz mają stały charakter, to problemy z erekcją mogą pojawić się o wiele wcześniej niż po przekroczeniu 40-tego roku życia. Do gabinetów seksuologów coraz częściej zgłaszają się mężczyźni w wieku 25 lat, gdyż nie mogą już sobie poradzić ze swoimi zaburzeniami erekcji. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku tak młodych pacjentów problem z erekcją jest spowodowany zazwyczaj problemami psychologicznymi.

Jak stres wpływa na sprawność seksualną mężczyzn?

Problemy o podłożu psychologicznym dotykają mężczyzn w różnym wieku – zarówno tych bardzo młodych jak i tych w sile wieku. Do zaburzeń wzwodu może przyczynić się m.in. długotrwałe zmęczenie, chroniczny stres, konflikty rodzinne, brak pewności siebie, depresja oraz inne choroby psychiczne, nadużywanie substancji psychoaktywnych oraz innych używek, traumy z przeszłości powiązane ze sferą seksualną (np. gwałt, przemoc itd.). Bez względu na to, jaka jest przyczyna, zaburzenia erekcji są dowodem na duże nieprawidłowości w organizmie bądź psychice danego mężczyzny. Jeśli zaobserwujemy u siebie podobne objawy, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem specjalistą. Jego pomoc może okazać się nieoceniona w odzyskaniu pełnej sprawności seksualnej.

Jak wygląda leczenie zaburzeń erekcji?

Podstawą każdej terapii problemów z erekcją jest dokładne rozpoznanie przyczyny powstałego zaburzenia oraz jak najszybsze jego zlikwidowanie. Terapia może być także wsparta przepisaniem tabletek na potencję takich jak Kamagra lub Viagra. Lekarz może także przepisać pacjentowi zmagającemu się z zaburzeniami erekcji skierowanie na badania krwi, moczu, glukozy, ciśnienia itd. Niezbędna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych, ograniczenie używek oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli problemy z zaburzeniami erekcji są powiązane z psychiką, wtedy niezbędne jest rozpoczęcie psychoterapii.

Leave a Reply

Your email address will not be published