Priapizm – czym jest i jaka jest jego przyczyna?

Długa erekcja jest stanem pożądanym przez każdego mężczyznę. Są jednak sytuacje, w których erekcja nie ustaje – występuje w mało sprzyjających chwilach, w tym również po zakończeniu stosunku. Trwający powyżej 4 godzin wzwód to zaburzenie określane jako priapizm – jest nieprzyjemne i może być nawet bolesne. Warto sprawdzić, kogo może dotyczyć ta przypadłość, która wymaga interwencji lekarza.

Czym jest priapizm?

Priapizm jest objawem chorobowym przejawiającym się długotrwałym wzwodem trwającym powyżej 4 godzin. Stan erekcji nie jest przyjemny i zazwyczaj powoduje nie tylko dyskomfort, ale również dolegliwości bólowe, nie jest związany ze stanem podniecenia. Priapizm został zaczerpnięty od starożytnego boga Priapa, którego wizerunek był ukazywany na malowidłach z widocznym członkiem w stanie wzwodu.

Członek jest zbudowany z trzonu składającego się z ciał jamistych oraz z żołędzi tworzonej z pojedynczego ciała gąbczastego. Podczas wzwodu ciała jamiste napełniają się krwią, która wraz z ustąpieniem bodźca seksualnego powoduje ustąpienie erekcji. W przypadku priapizmu ciała jamiste wypełniają się krwią przez co członek staje się sztywny, jednak ciało gąbczaste pozostaje wiotkie. Brak możliwości swobodnego odpływu krwi powoduje dolegliwości bólowe, a sam stan erekcji może trwać nawet kilka dni. Nie ustępuje również pod odbyciu stosunku seksualnego, a im dłużej trwa wzwód, tym większe jest ryzyko powstania obrzęku członka i jego zasinienia. Można zaobserwować również wzrost temperatury ciała. Schorzenie nie jest częste, może pojawiać się u 2% mężczyzn.

Długotrwały i bolesny wzwód – jakie ma przyczyny?

  • Priapizm może mieć różne przyczyny, dlatego też warto ustalić, czy ma charakter przejściowy, czy przewlekły. Czasowo może zostać wywołany przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych, rozrzedzających krew czy sildenafilu. Warto podkreślić, że środki te stosowane w nieprawidłowych dawkach mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne, do których należy właśnie długotrwała erekcja.
  • Ryzyko pojawienia się priapizmu zwiększa się wraz z nadużywaniem alkoholu czy przyjmowaniem substancji psychoaktywnych.
  • Obserwowane jest również pojawienie się długotrwałego wzwodu po… ugryzieniu przez skorpiona. Jad jest wyjątkowo toksyczny, a ukąszenie może nieść ze sobą fatalne skutki dla kondycji prącia, prowadząc do uszkodzenia jego struktury czy deformacji.
  • Priapizm może być spowodowany również poprzez choroby krwi – białaczkę, zakrzepicę czy anemię sierpowatą.
  • Długotrwały i niekontrolowany wzwód może być także przyczyną urazu członka, np. uderzenia.

Jak można leczyć priapizm?

Długotrwały wzwód wymaga szybkiej reakcji, kiedy utrzymuje się od co najmniej 4 godzin. Jeżeli stan ten nie został wywołany przez podniecenie seksualne, należy skontaktować się z lekarzem lub nawet udać się na najbliższy oddział SOR. Metoda leczenia jest dobierana na podstawie wywiadu z pacjentem oraz jego stanu. Można zastosować odessanie krwi z członka przy pomocy strzykawki – oczywiście zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Powstaje wówczas przetoka, do której zakłada się drenaż umożliwiający stały odpływ krwi z członka.

Lekarz może zalecić podanie leku hamującego napływ krwi, a także zastosować leczenie operacyjne. Warto podkreślić, że krew zalegająca w członku kilka godzin jest niedotleniona i może powodować uszkodzenie tkanek członka. Taka sytuacja prowadzi do impotencji, deformacji, a w skrajnych przypadkach może się nawet zakończyć amputacją prącia. Z tego też powodu priapizmu nie można lekceważyć.

Autorem artykułu jest serwis Apteka Kamagra – oficjalny dystrybutor tabletek Kamagra w Polsce.

Leave a Reply

Your email address will not be published