Pojemny i bezpieczny bagażnik samochodowy

Podczas wyjazdów urlopowych ważną kwestią jest przewożenie bagaży w bezpieczny sposób. Ma to szczególne znaczenie, jeśli nie dysponujemy bardzo pojemnym autem, a chcemy wybrać się nim na rodzinne wakacje. W takiej sytuacji trzeba zastanowić się nad montażem odpowiedniego bagażnika samochodowego. Należy go wybrać tak, aby pozwolił na załadowanie wszystkich potrzebnych produktów.

Materiały i sposób montażu

Każdy bagażnik samochodowy jest montowany na podstawie składającej się z belek. Mogą one być wykonane ze stali lub aluminium. W tym drugim przypadku konstrukcja może być lżejsza, mimo zachowania trwałości i odporności na uszkodzenia. Podczas wybierania bagażnika trzeba kierować się marką auta, jego modelem, typem nadwozia oraz rokiem produkcji. Są to bardzo istotne informacje, bo nie każdy bagażnik samochodowy można zamontować na konkretnym rodzaju dachu.

Najłatwiejsza sytuacja to dach z relingami, gdzie do zamontowania bagażnika wystarczą belki i łapy. Na dachu płaskim konstrukcja musi być mocowana w taki sposób, że łapy umieszczone są na krawędziach. Mogą też występować tak zwane fixpointy, czyli specjalne miejsca do montowania bagażnika.

Pojemność i ładowność

Bagażnik samochodowy powinien posiadać instrukcję opisującą jego parametry. Jeśli będzie to typowy bagażnik typu box, najważniejsze cechy to pojemność oraz dopuszczalna masa bagażu, jaki może zostać zapakowany. Trzeba zwrócić uwagę, że nie musi być to wartość proporcjonalna do pojemności bagażnika. Zależy to w dużej mierze od budowy pojemnika, dlatego tego typu sprawy trzeba koniecznie sprawdzić w dokumentacji. W przeciwnym razie jazda może sprawiać kłopoty lub możemy narazić na niebezpieczeństwo siebie lub innych użytkowników dróg.

Odpowiednio dobrany bagażnik samochodowy pozwoli na znaczne powiększenie miejsca na przedmioty potrzebne podczas urlopu z rodziną. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na model posiadający certyfikaty bezpieczeństwa, jak również zabezpieczenia przed włamaniem. Będzie nam wtedy służyć przez wiele lat, niezależnie od sytuacji na drodze.