Męskie dysfunkcje, które mogą zniszczyć życie seksualne

Mężczyźni mogą cierpieć na wiele problemów natury seksualnej, które nie pozwalają na czerpanie satysfakcji ze zbliżenia lub utrudniają odbycie stosunku. W skrajnych przypadkach zbliżenie może okazać się niemożliwe. Nie warto lekceważyć problemów, które z czasem mogą przerodzić się w stan przewlekły, a przyczyna problemu będzie się tylko pogłębiała. Warto podkreślić, że na różnego rodzaju dysfunkcje cierpią nie tylko seniorzy, ale również bardzo młodzi mężczyźni.

Zaburzenia erekcji

Problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu są najczęściej pojawiającą się przypadłością u mężczyzn w różnym wieku. Powodują problemy z odbyciem stosunku, co generuje dodatkowy stres i obniża poziom samooceny. Erekcja może okazać się krótkotrwała lub jest zbyt słaba, by możliwym było wprowadzenie członka do pochwy. Przyczyn zaburzeń erekcji może być wiele – mają one podłoże psychiczne, zdrowotne lub wiążą się z nieodpowiednim stylem życia, przyjmowanymi lekami.

Jeśli zdarzają się sporadycznie to nie ma większego powodu do niepokoju, jednakże nawracające problemy powinny być konsultowane z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ mogą się wiązać np. z przerostem prostaty. Leczenie obejmuje zmianę nawyków żywieniowych, odstawienie przetworzonej żywności, używek i napojów słodzonych, zwiększenie poziomu codziennej aktywności. Skuteczne okazuje się stosowanie leków zawierających sildenafil, które powodują wzmocnienie erekcji i jej utrzymanie przez okres niezbędny do odbycia stosunku. Zaburzenia erekcji na tle psychologicznym mogą być związane np. z traumą czy obawą przed zbliżeniem – sposobem leczenia może się okazać terapia indywidualna z psychologiem.

Przedwczesny wytrysk

Drugą zmorą wielu mężczyzn jest przedwczesny wytrysk. Jest to stan, w którym do ejakulacji dochodzi bardzo szybko, przez co żadna ze stron nie może czerpać satysfakcji ze stosunku. W skrajnych przypadkach do wytrysku dochodzi jeszcze przed włożeniem członka do pochwy. Problemy z przedwczesnym wytryskiem mogą mieć związek z dużym podnieceniem i często zdarzają się bardzo młodym mężczyznom, którzy potrzebują rozładować silne napięcie seksualne. Wówczas dobrym sposobem na to, by nie narazić się na “falstart” jest masturbacja odbyta przed stosunkiem – osiągnięcie ejakulacji po raz drugi trwa znacznie dłużej. Z czasem u tak młodych osób problemy z przedwczesnym wytryskiem zanikają. Nie oznacza to jednak, że nie występują u mężczyzn dojrzałych – mogą się wówczas wiązać z zapaleniem dróg moczowo-płciowych, chorobami wenerycznymi czy zapaleniem prostaty. Przedwczesny wytrysk może być również spowodowany stulejką. Jeśli więc przyczyna przedwczesnej ejakulacji nie jest znana, warto pokonać wstyd i udać się do lekarza w celu wykonania dokładniejszych badań.

Priapizm

Priapizm to stosunkowo rzadka dysfunkcja członka lub objaw choroby charakteryzujący się bolesnymi wzwodami trwającymi dłużej niż 4 godziny. Stan erekcji utrzymuje się ciągle i nie jest związany z podnieceniem seksualnym. Priapizm wymaga leczenia farmakologicznego, a w skrajnych przypadkach nawet zabiegu chirurgicznego, dzięki któremu możliwe będzie odprowadzenie krwi z prącia. Przyczyn stanu długotrwałej i niekontrolowanej erekcji może być wiele – choroby krwi, uraz mechaniczny prącia, przyjmowanie niektórych leków czy nadużywanie alkoholu. Priapizm jest niebezpieczny, ponieważ krew znajdująca się w członku jest niedotleniona i może powodować uszkodzenie tkanek – zagrożeniem dla mężczyzny jest obrzęk, możliwość deformacji członka czy nawet impotencja.

Leave a Reply

Your email address will not be published