Jak zadbać o zdrowe relacje w domu?

Najtrudniejszą częścią poprawy relacji w rodzinie może być to, że masz najlepsze intencje, ale nie jesteś pewien, jak się za to zabrać. Chcesz mieć pewność, że twoje dzieci mogą ci zaufać i zwierzyć się, chcesz być w stanie traktować je z szacunkiem i widzieć oko w oko z nimi w ważnych sprawach. Ale jak to osiągnąć?

Pierwszy krok to coś, co nie jest zbyt trudne: Bądź obecny. Nie oznacza to tylko fizycznie, ale również psychicznie. Nie ograniczaj się do wykonywania czynności takich jak pomoc w odrabianiu lekcji czy przynoszenie zakupów do domu; oznacza to zaangażowanie w to, co robią, co mówią i jak się czują. Jeśli nie jesteś osobą, która z natury wsłuchuje się w innych przez cały czas, spróbuj słuchać, kiedy mówią – naprawdę słuchać. Zadawaj pytania, aby wyjaśnić pewne kwestie lub zrozumieć głębiej, co mają na myśli.

Zamiast reagować odruchowo „wiem, co jest najlepsze”, gdy dzieci opowiadają o swoim dniu w szkole lub proszą o radę w sprawie przyjaciół lub innych problemów, spróbuj wczuć się w ich sytuację. Używaj stwierdzeń typu „czuję” przed udzieleniem rady (zamiast zaczynać od „powinieneś”). Na przykład: „Czuję, że to musi być trudne”. Więcej na temat relacji znajdziesz na stronie https://jakspokojnie.pl/ .