Guziki ozdobne

Źródło: https://mimotek.pl/

Z czego tworzy się guziki ozdobne i jakie są ich rodzaje

Guziki ozdobne występują w rozmaitych kształtach i kolorach. Różnią się od siebie typem surowca, z którego zostały wykonane, a także rodzajem mocowania do tkaniny. Akcesoria krawieckie można podzielić m.in. na guziki na stopce oraz na dziurki. Pierwsze z nich posiadają wystający bolec z przelotką, przez który przeciąga się nitkę. Drugie są całkowicie płaskie i można je przyczepić do tkaniny, przeciągając nić przez wycięte w nich dziurki. To jednak niejedyny podział tych akcesoriów krawieckich. Można je również rozróżnić ze względu na materiał, z którego zostały wytworzone. Jakie rodzaje można wówczas wymienić?

Z masy perłowej

Oryginalnym dodatkiem do ubrań oraz pościeli są guziki wykonane z masy perłowej. Ten unikatowy surowiec zapewnia akcesoriom niepowtarzalny wygląd – mienią się one odcieniami bieli, beżu i różu. Tworzywo jest bardzo wytrzymałe i jednocześnie wygląda na ekstremalnie delikatne. Te akcesoria z masy perłowej tworzy się zwykle w kształcie okręgu. Najczęściej używa się ich do wykańczania odzieży, rzadziej przy tworzeniu dekoracji i rękodzieła.

Z metalu

Często spotykaną pozycją w pasmanteriach są guziki metalowe. Zwykle służą one do uzupełniania ubrań – pełnią funkcję zapięcia w jeansach lub marynarkach. Można je odlewać w różnych kształtach, wykonując na ich powierzchni dekoracyjne wzory. Zaletą metalowych wariantów jest ich wytrzymałość i odporność na zarysowania. Zwykle mają one kolor złoty lub srebrny, jednak mogą być barwione na inne odcienie.