Dobieramy oświetlenie wysokich pomieszczeń

Źródło: https://alkan.pl/

Specjaliści z hurtowni elektrycznej Alkan podpowiadają, jakie oświetlenie się sprawdza w wysokich pomieszczeniach i czego unikać

Wysokie pomieszczenia mieszkalne nie należą do rzadkości. Wciąż mają wielu zwolenników. Spotykane są w kamienicach i przestrzeniach loftowych, a także mieszkaniach zaadaptowanych po dawnych fabrykach. Aby trafnie zaprojektować takie wnętrze i wyeksponować jego największe atuty, konieczne jest zapewnienie mu wystarczającej ilości światła.

Jak dobrać źródła światła?

Wysoki sufit może być sporym autem pomieszczenia. Optycznie powiększa wnętrze, dzięki czemu nadaje mu przestronności. Gwarantuje też niemałą swobodę pod względem możliwości aranżacyjnych. W pomieszczeniach z wysokim stropem zainstalować można nawet najbardziej nietypowe oświetlenie. Taka przestrzeń najlepiej współgra z lampami, które przekierowują światło na sufit i oświetlają wnętrze z odbicia. Same oprawy oświetleniowe mogą być różnorakie. Niekwestionowaną zaletą jest brak ograniczeń w postaci niedostatecznej ilości wolnej przestrzeni. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wykorzystać w aranżacji oryginalne i okazałe oprawy oświetleniowe. Pasują do niej duże żyrandole wieloramienne, lampy na ramach i wysięgnikach, oświetlenia rozpięte na linach oraz wiele innych ciekawych rozwiązań.

Jakich źródeł światła unikać?

Niestety, wysokie pomieszczenia bywają problematyczne. Aby odpowiednio oświetlić ich przestrzeń, konieczne jest zastosowanie mocnych i solidnych źródeł światła. Sporo kłopotu sprawiają zwłaszcza te zainstalowane na dużej wysokości, które spełniają funkcję oświetlenia centralnego. Ich regularna pielęgnacja może być kłopotliwa, nie mówiąc już o wymianie żarówek. Dobór miejsca montażu, jak i sam rodzaj oświetlania w pomieszczeniu z wysokim sufitem muszą być zatem bardzo dobrze przemyślane. Aby ułatwić sobie obsługę całego systemu, warto zastosować inteligentne rozwiązania.