Choroby, których można nabawić się podczas stosunku

Seks niesie ze sobą nie tylko ryzyko niechcianej ciąży, ale również możliwość zarażenia się wieloma chorobami bakteryjnymi i wirusowymi. Część z nich nie daje jednoznacznych objawów, “po cichu” siejąc spustoszenie w organizmie. Z tego też powodu ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań oraz unikanie przygodnych stosunków z nieznanymi osobami. Taki skok w boku może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Jak można zarazić się chorobami wenerycznymi?

Najprostszą metoda zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową jest odbycie stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Wystarczy bowiem kontakt z wydzielinami lub błonami śluzowymi osoby zakażonej, by przenieść chorobotwórcze wirusy i bakterie. Zagrożeniem jest nie tylko stosunek odbywany poprzez pochwę, ale także seks analny oraz miłość francuska. Nieco mniejsze ryzyko zakażenia się chorobami wenerycznymi istnieje podczas używania tego samego ręcznika czy gąbki, co osoba chora. Do zarażenia się może dojść również na basenie, jeśli obsługa nie dba o odpowiednie odkażanie wody.

Najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową

  • HIV – jest to najgroźniejszy wirus, którego można się nabawić podczas stosunku czy przez kontakt z krwią osoby zakażonej. Wirus ten powoduje AIDS, czyli nabyty niedobór odporności. Obecnie nie jest znana skuteczna metoda leczenia HIV, stosowane są jedynie leki, które ograniczają jego namnażanie i hamują rozwój AIDS, zapewniając zakażonemu w miarę normalne życie. Warto podkreślić, że AIDS bardzo często kończy się śmiercią chorego.
  • Kiła – jest to kolejna groźna choroba, która przez wieki dziesiątkowała ludność na całym świecie. Kiłę powoduje bakteria – krętek blady, który rozwija się w organizmie powoli niszcząc tkanki. Pierwszym objawem kił jest niewielkie owrzodzenie pierwotne, które po niedługim czasie znika i choroba przybiera formę utajoną nawet na kilka kolejnych lat. W zaawansowanym stadium owrzodzenia pojawiają się owrzodzenia na całym ciele powodujące całkowity zanik tkanek, łysienie, uszkodzenie słuchu, zaburzenia neurologiczne. Nieleczona kiła kończy się śmiercią.
  • HPV – wirus brodawczaka ludzkiego powoduje powstawanie grudkowatych zmian skórnych, które najczęściej są zlokalizowane w obrębie narządów płciowych, mogą pojawiać się także w jamie ustnej. Nieleczone z czasem przyjmują postać kalafiorowate narośle o charakterystycznej, białej barwie. Wirus HPV przyczynia się do raka szyjki macicy, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka zakażonych kobiet. HBV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu B. Można się nim zakazić właśnie poprzez stosunek, kontakt z krwią, spermą, wydzieliną z pochwy osoby chorej. Wirus przyczynia się do zapalenia wątroby, któremu mogą towarzyszyć wymioty, osłabienie całego organizmu, żółtaczka i w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
  • Rzeżączka – ta choroba bakteryjna jest wywoływana poprzez zakażenie dwoinkami rzeżączki. Zakażenie odbywa się poprzez stosunek, ale również w wyniku używania wspólnych przedmiotów do higieny osobistej. U mężczyzn bakterie szybko atakują cewkę moczową powodując stan zapalny, u kobiet atakowana jest macica, jajowody, jajniki.

Jak nie dopuścić do zakażenia?

Najprostszym sposobem niedopuszczenia do zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową jest unikanie przygodnych stosunków z osobami, co do których zdrowia nie można mieć pewności. Doraźnie zaleca się również stosowanie prezerwatyw podczas stosunku lub specjalnych chusteczek przeznaczonych do seksu oralnego. Te bariery mechaniczne redukują ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami i zwiększają poziom bezpieczeństwa podczas zbliżenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published