BIM dla polskiego budownictwa to zarówno rewolucja w podejściu do projektów i myślenia o sposobie komunikacji, a także szansa na wykonywanie projektów na skalę międzynarodową. Modelowanie informacji o budynku i tworzenie cyfrowego zapisu odnośnie jego wszystkich cech fizycznych pozwala na zupełnie nowy sposób komunikacji i nieznane do tej pory podejście do projektów. Oczywiście, aby móc tworzyć projekty, które będę miały wartość i sprostają oczekiwaniom klientów potrzebne są nam odpowiednie narzędzia pracy.
Zyskującym na znaczeniu programem, które ma szansę przenieść BIM dla polskiego budownictwa na wyższy poziom jest PROTA czyli nowoczesne, zautomatyzowane narzędzie do tworzenia konstrukcji. Składa się z czterech specjalistycznych modułów stworzonych do analizy, automatycznego tworzenia rysunków, generowania połączeń stalowych oraz zarządzania i udostępniania swoich projektów. BIM budownictwo to nie tylko szybsze projektowanie, ale także sprawna komunikacja, również w obrębie różnych branż. Praca w jednym środowisku daje wiele możliwości. Poza oczywistymi aspektami, jak sprawniejsza i szybsza praca należy pamiętać także o wyższej dokładności. Dzięki temu, że część rzeczy generowana jest na bazie danych automatycznie, zmniejsza się ryzyko błędu – zwłaszcza w przypadku nanoszenia zmian i poprawek. Program dla inżynierii budowlanej PROTA pozwala skorzystać z polskich norm, co jest istotnym, dodatkowym atutem narzędzia. BIM dla polskiego budownictwa, choć był rewolucją, nie jest już tematem zupełnie nowym. Mamy na rynku wiele rozwiązań i te, które pojawiają się dopiero teraz – mamy już do czego porównać.
BIM w budownictwie będzie cały czas ulegał przekształceniom i udoskonaleniom. Choć dostępnych narzędzi jest coraz więcej, z pewnością pojawią się kolejne. Wraz z jego rozwojem na rynku będzie pojawiało się coraz więcej rozwiązań, z których użytkownicy sami muszą wybrać to, które będzie dla nich najbardziej odpowiednie.